Historie značky Puma
Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, dvě nadnárodní konkurenční značky Adidas a Puma pojí společná historie, a to splnění snu dvou bratrů Adolfa a Rudofla Dasslerových. Zatímco Rudolf se vyučil po vzoru svého otce obuvníkem, Adi se učil na pekaře. Jako první začal realizovat myšlenku vývoje svých vlastních bot Adolf, když v roce 1920 přestavěl maminčinu prádelnu na obuvnickou dílnu. V roce 1924 se k Adolfovi přidává i bratr Rudolf a společně řídí firmu s názvem "Dassler Brothers Shoe Factory". V té době pro ně pracuje 25 zaměstnanců a bratři vyrábějí 100 párů bot denně.
Později se oba bratři připojili k nacistické straně, avšak Adolf byl poněkud radikálnější. Během války roztržka mezi bratry dosáhla vrcholu v roce 1943. V roce 1948 bratři rozdělili kvůli přetrvávajícím neshodám své podnikání. Adi dal své firmě název Adidas po svém pseudonymu Adi. Rudolf byl rozhodnutí pojmenovat svoji značku bot také po sobě "Ruda". S názvem ale nebyl spokojený, proto ještě ve stejném roce dal své firmě nový název. Tak vznikla nová společnost Puma Dassler Schuhfabrik Rudolf a firma se stává veřejnou společností. Na německou burzu byla uvedena až v roce 1986. Od té doby jsou boty Puma známé po celém světě. Prvním průlomem společnosti Puma byly kopačky Puma Atom, které si fotbalisti té doby doslova zamilovali. Jednalo se v mnoha ohledech o revoluční model, který společnost Puma vůbec poprvé proslavil. Poté už následovaly další úspěchy a společnost Puma začala dodávat i běžecké boty pro profesionální atlety. Následné rozšíření nabídky o obuv pro běžné využití, bylo samozřejmostí a za zlomové boty se z kategorie pohodlných bot pro veřejnost obecně považují modely Atom, Roma, Suede či Clyde, které vydobyly společnosti Puma pevné postavení, které má dnes. V posledních letech vykazuje společnost Puma čistý roční zisk zhruba 120 miliónů Eur, což stabilizuje její pozici i do budoucna.
Časová osa historického vývoje značky Puma
- 1948: Založení Puma Dassler Schuhfabrik Rudolf (1. říjen.) Představení ATOM, Puma první fotbalové obuvi.
- 1949: Rudolf Dassler má představu o fotbalových botách s odnímatelným hřeby. working on their development and production. Začíná pracovat na jejich vývoji a výrobě. Mnoho fotbalových odborníků, jako Sepp Herberger, jsou zapojeni.
- 1952: Představení SUPER ATOM.
- 1953: Vývoj ATOM nástupce: o BRASIL.
- 1958: Představení PUMA na fotbalovém mistrovství světa ve Švédsku.
- 1959: Společnost je transformována na akciovou společnost s názvem PUMA-Sportschuhfabriken Rudolf Dassler KG.
- 1960: Zavedení technologicky pokročilé vulkanizacie výrobní techniky.
- 1966: Uvedení Wembley, předchůdce modelu the KING
- 1968: Uvedení legendárních KING. PUMA je prvním výrobcem nabízejícím sportovní obuv s Velcro ® uzávěry.
- 1974: Rudolf Dassler zemře. Jeho synové a Armin Gerd přebírají vedení společnosti.
- 1976: Představení revoluční SPA-technologie.
- 1982: Armin Dassler vynalézá DUOFLEX podešev.
- 1986: Transformace do akciové společnosti.
- 1989: Uvedení TRINOMIC sportovního systému obuvi.
- 1990: Zavedení INSPEKTOR,kontrolní systém pro dětské boty.
- 1991: Uvedení DISC SYSTÉM sportovní obuvi.
- 1992: Navýšení kapitálu by DM 20 mil. EUR, základní kapitál dosahuje 70 milionů DM.
- 1993: Jochen Zeitz je jmenovám předsedou představenstva a generálním ředitelem, Proventus / BV Aritmos stává majoritním akcionářem.
- 1994: první zisk od společnosti IPO v roce 1986 je registrovaný.
- 1996: Puma je uvedena v německém M-index DAX, zavedení buněčné technologie, první bezpěnovou stélkou.
- 1997: Uvedení CELLERATOR.
- 1998: Puma spojuje sport a módu. Společnost zahajuje spolupráci s designérkou Jil Sander.
- 1999: Puma se stane oficiální on-pole dodavatelem americké Národní fotbalové ligy (NFL).
- 2000: Výroba ohnivzdorném obuvi v partnerství s Porsche a Sparco.
- 2001: Akvizice skandinávských Tretorn skupiny.
- 2002: Uvedení SHUDOH.
- 2003: Většina akcionářů monarchie / Regency prodává své podíly na širokou základnu institucionálních investorů.
- 2004: Kolaborativní partnerství se světem-proslulým designér Philippe Starck.
- 2005: Mayfair Vermögensverwaltungsgesellschaft mbh získá celkem 16,91% akcií.
- 2006: Společnost je uvedena v indexu Dow Jones Představení bezpečného konceptu, konkrétní nástroj vyvinutý k neustálému zlepšování sociálních a ekologických standardů.
- 2007: Prodloužení smlouvy s Jochenem Zeitzem na pěti let.
- 2008: Melody Harris-Jensbach je jmenován náměstkem generálního ředitele; Designér a umělec Husajna Chalayan se stává kreativním ředitelem, Puma rovněž získává majoritní podíl v Chalayan podnikání.
Reklama